27 октября 2012 г.
Обращение митр. Илариона всем верным чадам Восточно-Американской епархии в связи с ураганом "Сэнди"

Всечестные отцы, дорогие о Господе братие и сестры,

Многие из приходов нашей епархии находятся на пути приближающегося к восточному побережью США урагана “Сэнди”. Призываю всех верных чад Восточно-Американской епархии объединиться в молитве о избавлении нашей земли от стихийнных бедствий. Мы православные христиане не должны боятся, но всегда помнить слова апостола Павла – “Не заботьтесь ни о чем, но всегда в молитве и прошении с благодарением открывайте свои желания пред Богом.” (Филип. 4:6).

В воскресенье 28 октября, настоятелям храмов Восточно-Американской епархии следует на мирной ектении ввести особые прошения и прочитать предлагаемую молитву на Литургии после сугубой ектении. Если приход пострадает во время урагана, пожалуйста сообщите в епархиальное управление по эл. адресу eadiocese@gmail.com. Молитвами Пресвятой Владычицы нашей Богородицы, Всемилостивый Господь Бог да сохранит и помилует всех нас. 

+ИЛАРИОН
Митрополит Восточно-Американский и Нью-Йоркский
Первоиерарх Русской Зарубежной Церкви

Молитва от злорастворений ветров и бури морския:

Владыко Господи Боже наш, Иже ипостасным и безначальным Твоим Словом, и животворящим, и единочестным Твоим Духом, от не сущих, во еже быти, всяческая привел еси; положивый морю предел песок, и поставивый горы и долы правилом: пядию измеривый небо, и горстию содержай землю: меры и правила, пределы и составления, и чины видимей и чувственней сей давый твари, и времен изменения, и возвраты солнечныя, и растворения стихий манием Твоим содержай неизреченно, и к безстрастному же и нерушимому окормляяй. Сам, Всеблагий Царю, естественное и обычное Твое человеколюбие и благость и паки употребивый к нам, посети Твоею руку дела, и не отстави от нас милостей Твоих, и щедрот Твоих, ниже разори Завет Твой, по образу Твоему создавый неизреченно нас; Иже Единороднаго Сына Твоего избавление за ны давый, и Духа неизреченным приобщением Своего Божества преподавый, остави грехов множество, молимся, превосхождением множества щедрот Твоих. Крестом и Кровию Сына Твоего грех омывый рода нашего, возведи Твою тварь к естественному составлению, и чину, чрез естество окаянно обратившуюся, безчиния ради, чрез естество и некрасоты беззаконнаго и злаго жительства нашего: покажи нам обычную великия сея пучины тишину, и належащую бурю, и смятение воздуха разсеки. Заповеждь ветром, временное и согласное дыхание дати: запрети волнению морскому, и чрез естество ветров движением, да станет дух бурный, и к тишине мятежная да преложатся: яко да Твоя дела, и чудеса, и паки видят сходящии на море в кораблех, и творящии делания в водах многих. Устрой е, Человеколюбче Владыко, Твоим неприкладным человеколюбием: Иже Единороднаго Твоего Сына и Господа нашего Иисуса Христа, благоволением Твоим, и содействием Святаго Твоего Духа, изволивый быти человека, и сплавати святым Твоим учеником и апостолом, и запретити бури ветров, и морским утишатися волнам повелевый. Сам и ныне всякий сопротивный ветр успи, и волны укроти, и бурю утоли, и воздвигни нарочитая и благоключимая времена и ветры, Правитель и Помощник везде быв рабом Твоим, наставляяй я во пристанище спасения: иже Твое точию ведающе имя, и не знающе разве Тебе Бога инаго, и к Твоей помощи выну призирающе, молитвами и моленьми Преблагословенныя Богородицы, боговидных Ангелов, и всех святых, благоволением и благостию Единороднаго Твоего Сына, с Нимже благословен еси, и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Прошения на мирной ектении:

О еже не в гневе прещения Своего умáлити нас, грех ради и беззаконий наших, но милости и щедроты Своя от века сущыя помянути, и помиловати нас, Господу помолимся.

О еже помянути Завет Свой, иже к Ною, и не растлити безгóдною мокротóю, и мрачным злораствóрным воздýхом, и темною мглою, землю и нищих людей Своих: но милостивно пощадити достояние Свое, и солнцу плодоносными лучами, мерною теплотóю возсияти на земли повелети, Господу помолимся.

О еже повелети облакóм престати от безгоднаго дождя, и мраком разъитися: светлости же солнечней возсияти, Господу помолимся.

О еже пощадити люди и скоты, и всю землю сию, и не растлити ю, безгодным дождевным лиянием, Господу помолимся.


Смотрите молитву и прошения в формате pdf здесь.

Пресс-служба Восточно-Американской епархии