Главная     Новости     Администрация     Духовный Суд     Приходы      Документы     История
Епархиальная Библиотека
     Комитет Молодежи     Музыкальная Комиссия     Ссылки     Volunteers in Mission

English Version

27 августа 2011 г.

Обращение митр. Илариона всем верным чадам Восточно-Американской епархии в связи с ураганом "Ирина"

 

Всечестные отцы, дорогие о Господе братие и сестры,

 

Сегодня ураган "Ирина" причинил значительный ущерб многим странам Карибского моря, где проживает большое число верующих Восточно-Американской епархии. В настоящее время, когда ураган угрожает восточному побережью США и нашей епархии, я призываю всех верных чад Восточно-Американской епархии объединиться в молитве о избавлении нашей земли от стихийнных бедствий.

 

В праздник Успения Пресвятой Богородицы настоятелям храмов Восточно-Американской епархии следует на сугубой ектении ввести особые прошения и прочитать предлагаемую молитву на Литургии после сугубой ектении. Молитвами Пресвятой Владычицы нашей Богородицы, Всемилостивый Господь Бог да сохранит и помилует всех нас.

 

+ИЛАРИОН
Митрополит Восточно-Американский и Нью-Йоркский
Первоиерарх Русской Зарубежной Церкви

Молитва от злорастворений ветров и бури морския:

Владыко Господи Боже наш, Иже ипостасным и безначальным Твоим Словом, и животворящим, и единочестным Твоим Духом, от не сущих, во еже быти, всяческая привел еси; положивый морю предел песок, и поставивый горы и долы правилом: пядию измеривый небо, и горстию содержай землю: меры и правила, пределы и составления, и чины видимей и чувственней сей давый твари, и времен изменения, и возвраты солнечныя, и растворения стихий манием Твоим содержай неизреченно, и к безстрастному же и нерушимому окормляяй. Сам, Всеблагий Царю, естественное и обычное Твое человеколюбие и благость и паки употребивый к нам, посети Твоею руку дела, и не отстави от нас милостей Твоих, и щедрот Твоих, ниже разори Завет Твой, по образу Твоему создавый неизреченно нас; Иже Единороднаго Сына Твоего избавление за ны давый, и Духа неизреченным приобщением Своего Божества преподавый, остави грехов множество, молимся, превосхождением множества щедрот Твоих. Крестом и Кровию Сына Твоего грех омывый рода нашего, возведи Твою тварь к естественному составлению, и чину, чрез естество окаянно обратившуюся, безчиния ради, чрез естество и некрасоты беззаконнаго и злаго жительства нашего: покажи нам обычную великия сея пучины тишину, и належащую бурю, и смятение воздуха разсеки. Заповеждь ветром, временное и согласное дыхание дати: запрети волнению морскому, и чрез естество ветров движением, да станет дух бурный, и к тишине мятежная да преложатся: яко да Твоя дела, и чудеса, и паки видят сходящии на море в кораблех, и творящии делания в водах многих. Устрой е, Человеколюбче Владыко, Твоим неприкладным человеколюбием: Иже Единороднаго Твоего Сына и Господа нашего Иисуса Христа, благоволением Твоим, и содействием Святаго Твоего Духа, изволивый быти человека, и сплавати святым Твоим учеником и апостолом, и запретити бури ветров, и морским утишатися волнам повелевый. Сам и ныне всякий сопротивный ветр успи, и волны укроти, и бурю утоли, и воздвигни нарочитая и благоключимая времена и ветры, Правитель и Помощник везде быв рабом Твоим, наставляяй я во пристанище спасения: иже Твое точию ведающе имя, и не знающе разве Тебе Бога инаго, и к Твоей помощи выну призирающе, молитвами и моленьми Преблагословенныя Богородицы, боговидных Ангелов, и всех святых, благоволением и благостию Единороднаго Твоего Сына, с Нимже благословен еси, и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Прошения на сугубой ектении:

О еже не в гневе прещения Своего умáлити нас, грех ради и беззаконий наших, но милости и щедроты Своя от века сущыя помянути, и помиловати нас, Господу помолимся.

О еже помянути Завет Свой, иже к Ною, и не растлити безгóдною мокротóю, и мрачным злораствóрным воздýхом, и темною мглою, землю и нищих людей Своих: но милостивно пощадити достояние Свое, и солнцу плодоносными лучами, мерною теплотóю возсияти на земли повелети, Господу помолимся.

О еже повелети облакóм престати от безгоднаго дождя, и мраком разъитися: светлости же солнечней возсияти, Господу помолимся.

О еже пощадити люди и скоты, и всю землю сию, и не растлити ю, безгодным дождевным лиянием, Господу помолимся.


Смотрите молитву и прошения в формате pdf здесь.

Пресс-служба Восточно-Американской епархии